THE NGO NETWORK ALLIANCE PROJECT - an online community for Zimbabwean activists  
 View archive by sector
 
 
    HOME THE PROJECT DIRECTORYJOINARCHIVESEARCH E:ACTIVISMBLOGSMSFREEDOM FONELINKS CONTACT US
 

 


Back to Index

Winning candidates - 'Harmonised' elections 29 March 2008: House of Assembly & Senate - Mashonaland East
Last updated April 05, 2008 - 5.30pm - Please refresh your browser regularly for the latest information.
Unverified results from ZBC radio

The winning candidate for each consitutuency is indicated by a highlighted cell. If no cell in a constituency is highlighted, results have not yet been posted.

Back to main page

Senate results

Mashonaland East - House of Assembly
CONSTITUENCY MDC (Mutambara)
Candidate

MDC (Tsvangirai)
Candidate

ZANU PF Candidate Independent/Other Party
Chikomba Central   Moses Jiri Chibizhe Norma Susan Makazviona Naume  
Chikomba East   William Bango Mbwembwe Edgar Govo Tawanda
Chikomba West   Anthony Mutodza Bimha Michael Chanaka  
Goromonzi North   Godfrey Nyamuchengwa Zhanda Paddy Tendayi  
Goromonzi South   Greenbelt Dongo    
Goromonzi West Mhlanga Spakamile Sallanny Ian Muteto Makone Nyamupinga Biata Beatrice

Mbondiah Memory (Ind)
Musoko Lloyd (Ind)

Maramba Pfungwe   Chengeatanai Chimunhu Musvaire Washington Masunika Dumisani (Ind)
Marondera Central Nyika Kingdom James Ian Hamilton Kay Murwira Peter Huni Richard (Ind),
Marimo Abel (Ind)
Marondera East Muzungu Aaron Sibanakaliso Nkomo Mutinhiri Tracy Gahadzikwa Isaac (Ind)
Marondera West Chihota Constance Petros Mucheche Mutinhiri Ambrose Guzha Edward (Ind),
Mdokwani Chivero Stanley (Ind)
Mudzi North   Jimmy Jambo Charowa Kachepa Newten Enock Chokumanyara (UPP)
Mudzi South Kadera John M. Kanomakuyo Eric Navaya Mariwo Chamanga (UPP)
Mudzi West Dziike Oswell P. Chengahwomwe Katsande Aqualinah Gonye Wilson (UPP)
Murewa North   Golden Mutize Parirenyatwa David Pagwesese  
Murewa South   Matthias Masunzembwa Pasihomusha Matiza Biggie Joel Katemauswa Grescy (UPP)
Murewa West   Ward Nezi Zemura Lilian Siwela Joshua (Ind)
Mutoko East   Abel Samakande Nyakudanga Ordo  
Mutoko North Mandaza Shupikayi Memory Matty Kazingizi Chinomona Mabel Memory Simbarashe Hilary (Ind)
Mutoko South Mushore Alois,
Rukwata Mathew (withdrawn)
Silas Gweshe Muchena Olivia Nyembezi Gwatidzo Fungai (UPP)
Seke Mamombe Admore Mathias Mazuru Chiota Phineas Chivazve Savanhu Barney Mapondera (Ind)
Uzumba Pairemanzi Simbarashe Florence Machinga Mudarikwa Simbaneuta  
Wedza North   Thomas Mutandwa Munjeyi Gibson  
Wedza South   Stella Fadziso Muzhinji Goto Rosemary Mujeyi Edmond (Ind)

 

Mashonaland East - Senate
CONSTITUENCY MDC (Mutambara)
Candidate

MDC (Tsvangirai)
Candidate

ZANU PF Candidate Independent/Other Party
Chikomba-Seke Nyazika Edward Murumbi Kineri Mabhiza Gladys  
Goromonzi Marimo Cloudios Vincent Gwarazimba Murerwa Herbert Muchemwa  
Marondera-Wedza Molai Penelope Jane Chifamba Sekeramayi Sydney Tigere Marimo Wilfred Manarai
Murewa   Shepherd Jani Makunde Tendayi  
Mutoko   Patrick Chavamuperu Jacob Edmond  
UMP-Mudzi   S. Chengahomwe Kabayanjiri Oriah Pairemanzi Steward (UPP)

Please credit www.kubatana.net if you make use of material from this website. This work is licensed under a Creative Commons License unless stated otherwise.

TOP