THE NGO NETWORK ALLIANCE PROJECT - an online community for Zimbabwean activists  
 View archive by sector
 
 
    HOME THE PROJECT DIRECTORYJOINARCHIVESEARCH E:ACTIVISMBLOGSMSFREEDOM FONELINKS CONTACT US
 

 


Back to Index

Winning candidates - 'Harmonised' elections 29 March 2008: House of Assembly & Senate - Mashonaland Central
Last updated April 05, 2008 - 5.30pm - Please refresh your browser regularly for the latest information.
Unverified results from ZBC radio

The winning candidate for each consitutuency is indicated by a highlighted cell. If no cell in a constituency is highlighted, results have not yet been posted.

Back to main page

Senate results

Mashonaland Central - House of Assembly
CONSTITUENCY MDC (Mutambara)
Candidate

MDC (Tsvangirai)
Candidate

ZANU PF Candidate Independent/Other Party
Bindura North
Yotamu Anderson
Peter Mabika
Elliot Manyika
Deceased after swearing in. By-election date not yet set.
Dokotera Normington (UPP)
Bindura South
Choreso Lawrence
Bedrock Nyaunde
Dengu Canisio
 
Guruve North
 
Mupunga Andrew
Mabaranga Cletus
Deceased after swearing in. By-election date not yet set.
Mapfudzeni Marias (UPP)
Guruve South
 
Mwapenya Tichaona
Chininga Edward Takaruza Chindori
Paganga Vakanai (UPP)
Mazowe Central
Muringai Martin Mathias
Mushonga Shepherd Leonard
Chen Chimutengwende
Chinogurei Gideon (UPP)
Munongerwa Edson (Zimbabwe People's Progressive Party)
Mazowe North
Clive Simbai
Biggie Township Choginero
Cairo Mhandu
Gonye Michael Hatigare (Ind)
Mazowe South
Chitengu Christopher
Modern Chitenga
Zinyemba Margaret
Dendamera Edwin
Mazowe West
Chiwanza Willard (withdrawn)
Kabodora Gilbert
Chirongwe Richard
Mandaza Ibbo Day Joseph (Ind)
Mbire
 
McCormick Alan Ivor Cordner
Mazikana Paul Hebert
 
Mt Darwin East
 
Tonde David Nepera
Chikava Betty
Mfuka Brainee (UPP)
Famba Takuriramunashe (Ind)
Mt Darwin North
 
Mukwengwe Timothy
Mafios Dickson Itai
 
Mt Darwin South
Chinove Munyaradzi (withdrawn)
Joel Mugariri
Kasukuwere Savior
Taodzera Maxwell (Ind)
Nyamunda Edmore (UPP)
Mt Darwin West
Shanya Joseph
Gora Madzudzo
Joice Mujuru
 
Muzarabani North
Dzamara Edwin
Gunzvenzve Arthur
Mushore Luke
 
Muzarabani South
 
 
Raradza Edward Zanu-PF (unopposed)
 
Rushinga
 
Samuel Ndaradzi
Lazarus Dokora
Guveya Bobie (UPP) 
Shamva North
Katawara Sanudi (withdrawn)
Chimombe Godfree, Matibiri Anderson
Nicholas Goche

Mubaya Cassius (UPP)
Chidavaenzi Isaac Shupiko (Ind)

Shamva South
 
Chikeya Jenipher
Ziteya Kingston Samuel

 Madiro Sevria Beauty (Ind)

 

Mashonaland Central - Senate
CONSTITUENCY MDC (Mutambara)
Candidate

MDC (Tsvangirai)
Candidate

ZANU PF Candidate Independent/Other Party
Bindura
 
Muronzi Martha
Chando Misheck
 
Guruve
 
 
Chibagu Getrude
Mashingaidze Kudzai Patrick (UPP) 
Mazowe
Njanji Raphael
Mawodzwa Alexander Marimo
Dete Agnes Angelina
 
Mt Darwin
Dzingwe John Fanwell
Chiyangwa Joshua
Chimbudzi Alice
 
Muzarabani
 
Madviviri Zulu Magarito
Manyeruke Jenia
 
Rushinga
 
 
Damian Diamonds Enias Mumvuri Zanu-PF (unopposed)
 
Rejected
 
Slivia Mazonde
 
Munjeri Joseph (UPP)
Madzudzo John (UPP)
Nyamudo Alex (Ind)
Marangwanda Kasamuriwo (withdrew nomination papers)
Makwati Simbarashe (UPP)

Please credit www.kubatana.net if you make use of material from this website. This work is licensed under a Creative Commons License unless stated otherwise.

TOP