THE NGO NETWORK ALLIANCE PROJECT - an online community for Zimbabwean activists  
 View archive by sector
 
 
    HOME THE PROJECT DIRECTORYJOINARCHIVESEARCH E:ACTIVISMBLOGSMSFREEDOM FONELINKS CONTACT US
 

 


Back to Index

Voting record on Hon. Roy Bennett report and sentence
Parliament of Zimbabwe
October 28, 2004

Read Hon. Roy Bennett's speech

Note: The Privileges Committee consisted of:

  • 3 ZanuPF nominees - Paul Mangwana (Chairman), Chief Mangwende and Joyce Mujuru - plus
  • 2 MDC - Prof Welshman Ncube and Tendai Biti.

Voting was to adopt the Report, including most importantly the recommended sentence: 15 months in prison with labour, 3 months suspended on condition of good behaviour.


THURSDAY, 28TH OCTOBER

DIVISION OF THE HOUSE ON REPORT OF PARLIAMENTARY PRIVILEGES COMMITTEE ON HON. ROY LESLIE BENNETT OF CHIMANIMANI CONSTITUENCY

Question again proposed: That this House adopts the Report of the Parliamentary Privileges Committee on the alleged breach of privilege by Hon. Bennett arising from the events of 18th May, 2004 (S. C. 28, 2004). – The Minister of Public Services and Social Welfare, Paul Mangwana.

Motion put and the House divided:

AYES- 53:

  • Buka F-Gokwe East (Minister of State),
  • Bushu S-Mashonaland Central,
  • Chapfika D-Mutoko North,
  • Chimutengwende C – Mazowe East;
  • Chinamasa P-Minister of Justice, Legal and Parliamentary Affairs;
  • Chindaya J. J- Zaka West;
  • Chindori-Chininga, E -Mazowe East;
  • Chimombe G. M-Manicaland;
  • Chipanga T. S-Makoni East;
  • Chirau Chief-Mashonaland West;
  • Chiyangwa P-Chinhoyi;
  • Chombo I-Zvimba North (Minister Local Government etc);
  • Dokora L-Rushinga;
  • Dzinzi N-Muzarabani;
  • Goche N-Shamva (Minister National Security);
  • Gumbo R-Mberengwa East (Minister State Enterprises & Parastatals);
  • Malaba Khumalo-Matebeleland South;
  • Mathema Chihota-Bulawayo;
  • Hungwe J-Masvingo;
  • Kasukuwere S- Mt Darwin South;
  • Kaukonde R- Mudzi;
  • Madiro M- Hurungwe West;
  • Madzongwe E-Non Constituency (Dep Speaker);
  • Mahofa S. B-Gutu South;
  • Majange C-Chivi South;
  • Makokove B. J- Chikomba;
  • Mangwana P-Kadoma East (Minister Public Service, Labour & Social Welfare);
  • Mangwende J-Non Constituency;
  • Mangwende W-Harare;
  • Masawi L-;
  • Matiza B. J-Murewa South;
  • Mkandla E- Gokwe North;
  • Mohadi K- Beitbridge;
  • Moyo J-Minister of State for Information and Publicity in the President’s Office;
  • Moyo J-Minister of Energy and Power Development;
  • Muchena O-Minister of State for Science and Technology in the President’s Office;
  • Mudenge S-Masvingo North (Minister Foreign Affairs);
  • Mugabe S- Zvimba South;
  • Mujuru J- Mt Darwin North (Minister Water Resources & Infrastructure Devpt);
  • Mukota Chief-Mashonaland East;
  • Murerwa H- Goromonzi (Minister Higher & Tertiary Education);
  • Samkange N- Mashonaland West;
  • Mutinhiri A- Marondera West (Minister Youth, Gender & Employment Creation);
  • Mutiwekuziva K- U M P;
  • Ncube D. M- Zhombe;
  • Nyauchi E- Gokwe West;
  • Parirenyatwa D- Minister of Health and Child Welfare;
  • Shamu W- Chegutu;
  • Tungamirai J- Gutu North.

NOES- 42:

  • Zwizwai M- Harare Central;
  • Bhebhe A- Nkayi;
  • Biti L. T- Harare East;
  • Chaibva G- Harare south;
  • Chebundo B- Kwekwe;
  • Chirowamhangu L- Nyanga;
  • Coltart D-Bulawayo South;
  • Gabbuza J-Binga;
  • Gasela R-Gweru Rural;
  • Mungofa P- Highfield;
  • Chamisa N- Kuwadzana;
  • Khumalo N-Umzingwane;
  • Khumalo D. J-Pelandaba;
  • Madzimure W-Kambuzuma;
  • Mafudze H-Mhondoro;
  • Makwembere S- Mkoba;
  • Malinga A. M-Silobela;
  • Mangono S-Masvingo Central;
  • Mashakada T-Hatfield;
  • Matewu M-;
  • Mhashu F-Chitungwiza;
  • Misihairabwi-Mushonga P-Glen Norah;
  • Mkhosi E. T- Bulilimamangwe South;
  • Moyo L-Matobo;
  • Mpariwa P-Mufakose;
  • Mukahlera S-Gweru Urban;
  • Mukwecheni S-Mutare South;
  • Munyanyi T-Mbare East;
  • Mushoriwa E-Dzivaresekwa;
  • Mutendadzamera J-Mabvuku;
  • Ncube W- Bulawayo North-West;
  • Ndlovu M- Bulilimamangwe North;
  • Nyathi P-Gwanda North;
  • Nyoni P- Hwange East;
  • Sansole J-Hwange West;
  • Shoko G- Budiriro;
  • Sibanda G- Nkulumane;
  • Sikhala J- St Mary’s;
  • Stevenson L. G. B-Harare North;
  • Thabane J. M.- Bubi-Umguza.
  • Tellers: I. T Gonese and T. Khupe

MOTION ADOPTED

Additional note:

NOT PRESENT – ZANU PF 46

  • Baloyi- Chiredzi South (Suspended);
  • Bidi-Matebeleland South;
  • Charumbira Chief-Masvingo;
  • Chauke E- Chiredzi North;
  • Chigumba C- Zengeza;
  • Chigwedere A – Hwedza (Minister Education, Sports & Culture);
  • Chihota P-Seke;
  • Chitongo V- Murewa North;
  • Hama Chief-Midlands;
  • Kangai- Buhera South;
  • Karimanzira D- Mashonaland East;
  • Kuruneri C- Mazowe West (Minister of Finance & Economic Development) (in prison);
  • Langa A- Insiza;
  • Machaya J-Gokwe South;
  • Mackenzie I-Kariba;
  • Made J-(Minister of Agriculture and Rural Development);
  • Makova C- Bikita West;
  • Manyika E – Bindura;
  • Manyonda K- Buhera North;
  • Marumahoko R- Hurungwe East;
  • Masuku A – Matebeleland;
  • Mathema C- Bulawayo;
  • Mazikana P-Guruve North;
  • Mbalekwa M-Zvishavane;
  • Midzi A-(Minister of Mines and Mining Development);
  • Mpofu O-Matebeleland North;
  • Msika J-Vice President;
  • Msipa C-Governor Midlands;
  • Mumbengegwi C- Chivi North (Minister Industry & International Trade);
  • Munyoro G-Makoni West;
  • Mupukuta L- Gokwe Central;
  • Mushowe C- Mutare West (Minister Transport & Communication);
  • Mutasa D- Makoni North (Minister Anti Corruption & Anti-Monopolies);
  • Mutema T- Kadoma Central;
  • Mutsauri W- Bikita East;
  • Ncube A-Gwanda South;
  • Nhema F-Shurugwi (Minister Environment & Tourism);
  • Nkomo J-(Minister of Special Affairs);
  • Nyambuya G-Manicaland;
  • Nyoni S-N/C (Minister Small & Medium Enterprise Devpt);
  • Paradza K-Makonde;
  • Rusere T-Zaka East;
  • Sekeramayi S-Mazowe East (Minister of Defence);
  • Shumba I- Mwenezi;
  • Sikalenge B-Matebeleland North;
  • Ziyambi Z-Kadoma West.

NOT PRESENT MDC 8 (plus Roy Bennett-excluded)

  • Gwetu M-Mpopoma;
  • Madzore P-Glen View;
  • Makuwaza D-Mbare West;
  • Masaiti E-Mutasa (in Botswana);
  • Mdlongwa E- Pumula Luveve;
  • Mutsekwa G- Mutare North;
  • Ncube F. D.- Lobengula-Magwegwe;
  • Sibanda M-Tsholotsho.

Please credit www.kubatana.net if you make use of material from this website. This work is licensed under a Creative Commons License unless stated otherwise.

TOP